About » Contact » Advertising » Legal » Donations » FRU-FRYU » FRRA » USA Rugby »
The Sideline Whisperer
         
 

Click to see all games for 2022-2023
  
FRU Men Divison 4
AKA FRU Men D4 • 19 Teams
3 Pools. 9 Native D4 teams in three groups> South, Central and North. 5 teams in the College Pool. 6 teams in the 2nd Division Cup
Commisioner:
 
Standings* Click here for detailed Standings
  Pool Team (W-L-T) G W L T PD P BP TP
1 2nd DIV Hammerheads (D4) (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
2 2nd DIV Miami Tridents (D4) (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
3 2nd DIV Pelicans D4 (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
4 2nd DIV Tampa D4 (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
5 2nd DIV Orlando D4 (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
6 2nd DIV Miami Rugby (D4) (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Central Treasure Coast (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Central Lakeland (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Central Claymores RFC (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
10 College Eckerd (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
11 College St. Thomas (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
12 College UM (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
13 College Ave Maria (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
14 North Tallahassee (D4) (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
15 North Gainesville (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
16 North Ocala (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
17 South Okapi (D4) (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
18 South SoFlo (D4) (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
19 South Wellington (D4) (0-0-0) 0 0 0 0 0 0 0 0
G=Played W=Won L=Lost T=Tied PD=Points diff. P=Points BP=Bonus Pts TP=Total Points. Sorted by Total Points, Points Difference
 
Schedule* (67 games) Printer Friendly
Click on any team for game details. Click on the date to view all games on that date. The first team is the home team.
Saturday, January 7, 2023
  Miami Tridents (D4)  -   Okapi (D4) TBD Details  
  Tampa D4  -   Orlando D4 TBD Details  
Saturday, January 14, 2023
  Orlando D4  -   Claymores RFC TBD Details  
  Miami Rugby (D4)  -   Miami Tridents (D4) TBD Details  
  Hammerheads (D4)  -   Tampa D4 TBD Details  
Saturday, January 21, 2023
  Orlando D4  -   Pelicans D4 TBD Details  
  Miami Tridents (D4)  -   Tampa D4 TBD Details  
  Treasure Coast  -   Gainesville TBD Details  
  Okapi (D4)  -   SoFlo (D4) TBD Details  
  St. Thomas  -   UM TBD Details  
  Wellington (D4)  -   Ave Maria TBD Details  
Saturday, January 28, 2023
  Miami Tridents (D4)  -   Wellington (D4) TBD Details  
  Ocala  -   Pelicans D4 TBD Details  
  Hammerheads (D4)  -   Orlando D4 TBD Details  
  Tallahassee (D4)  -   Gainesville TBD Details  
  Lakeland  -   Claymores RFC TBD Details  
  UM  -   Ave Maria TBD Details  
Saturday, February 4, 2023
  Hammerheads (D4)  -   Miami Rugby (D4) TBD Details  
  Pelicans D4  -   Miami Tridents (D4) TBD Details  
  Wellington (D4)  -   Okapi (D4) TBD Details  
  Gainesville  -   Ocala TBD Details  
  Claymores RFC  -   Treasure Coast TBD Details  
  Eckerd  -   St. Thomas TBD Details  
  Ave Maria  -   UM TBD Details  
Saturday, February 11, 2023
  Tampa D4  -   Eckerd TBD Details  
  Miami Rugby (D4)  -   Orlando D4 TBD Details  
  Hammerheads (D4)  -   Miami Tridents (D4) TBD Details  
  Ocala  -   Tallahassee (D4) TBD Details  
  Lakeland  -   Treasure Coast TBD Details  
  SoFlo (D4)  -   Wellington (D4) TBD Details  
  St. Thomas  -   Ave Maria TBD Details  
Saturday, February 18, 2023
  Claymores RFC  -   Tallahassee (D4) TBD Details  
  Eckerd  -   Ave Maria TBD Details  
  Pelicans D4  -   Miami Rugby (D4) TBD Details  
Saturday, February 25, 2023
  SoFlo (D4)  -   UM TBD Details  
  Tampa D4  -   Hammerheads (D4) TBD Details  
  Pelicans D4  -   Orlando D4 TBD Details  
  Miami Tridents (D4)  -   Miami Rugby (D4) TBD Details  
  Ocala  -   Gainesville TBD Details  
  Tallahassee (D4)  -   Lakeland TBD Details  
  Okapi (D4)  -   Treasure Coast TBD Details  
  St. Thomas  -   Eckerd TBD Details  
Saturday, March 4, 2023
  Miami Rugby (D4)  -   St. Thomas TBD Details  
  Hammerheads (D4)  -   Pelicans D4 TBD Details  
  Orlando D4  -   Tampa D4 TBD Details  
  Treasure Coast  -   Claymores RFC TBD Details  
  Eckerd  -   UM TBD Details  
Saturday, March 11, 2023
  Miami Rugby (D4)  -   SoFlo (D4) TBD Details  
  Orlando D4  -   Hammerheads (D4) TBD Details  
  Tampa D4  -   Pelicans D4 TBD Details  
  Gainesville  -   Tallahassee (D4) TBD Details  
  Okapi (D4)  -   Wellington (D4) TBD Details  
  Lakeland  -   Ocala TBD Details  
  Ave Maria  -   Eckerd TBD Details  
Saturday, March 18, 2023
  Pelicans D4  -   Hammerheads (D4) TBD Details  
  Miami Rugby (D4)  -   Tampa D4 TBD Details  
  Miami Tridents (D4)  -   Orlando D4 TBD Details  
  SoFlo (D4)  -   Okapi (D4) TBD Details  
  Claymores RFC  -   Lakeland TBD Details  
  Ave Maria  -   St. Thomas TBD Details  
Saturday, March 25, 2023
  Gainesville  -   Hammerheads (D4) TBD Details  
  Pelicans D4  -   Tampa D4 TBD Details  
  Tallahassee (D4)  -   Ocala TBD Details  
  Treasure Coast  -   Lakeland TBD Details  
  Wellington (D4)  -   SoFlo (D4) TBD Details  
  UM  -   St. Thomas TBD Details  
Saturday, April 1, 2023
  UM  -   Eckerd TBD Details  

*Not official standings or Schedules. Done to the best of our knowledge. Details may change at any time. Please contact the comissioner for this Championship for official standings or the Official Florida Rugby Union website - www.floridarugby.org.

Teams (19)
Click on a team's name to see complete schedule
 
Bay Area Pelican RFC D4 | St. Petersburg (2nd DIV) - 0 players.
Coach: Graham Knoop (Level: L200)
Match Sec: Calvin Eells
 
Miami Rugby FC (D4) | Miami (2nd DIV) - 0 players.
Coach: Gonzalo Michanie (Level: N/A)
Match Sec: Gonzalo Michanie
 
Miami Tridents RFC (D4) | Miami (2nd DIV) - 0 players.
Coach: Miguel Peña (Level: N/A)
Match Sec: Leonel Ruiz
 
Orlando Griffins RFC D4 | Orlando (2nd DIV) - 0 players.
Coach: Andy Perace (Level: N/A)
Match Sec: Al Clements
 
SWF Hammerheads RFC (D4) | Estero (2nd DIV) - 0 players.
Coach: Bryan Vince (Level: N/A)
Match Sec: Matthew Slaughter
 
Tampa Bay Krewe RFC D4 | Tampa (2nd DIV) - 0 players.
Coach: Eric Saunders (Level: N/A)
Match Sec: Will Greaves
 
Central Florida Claymores RFC | Orlando (Central) - 0 players.
Coach: Jamie Moncur (Level: L200)
Match Sec: Alex Cavanaugh
 
Lakeland Lancers RFC | Lakeland (Central) - 0 players.
Coach: Dave Ulch (Level: N/A)
Match Sec: Kayvious Campbell
 
Treasure Coast Armada RFC | Port Saint Lucie (Central) - 0 players.
Coach: NA NA (Level: N/A)
Match Sec: Tristyn Gutman
 
Ave Maria U | Ave Maria (College) - 0 players.
Coach: Ben Wagner (Level: N/A)
Match Sec: Patrick DeTar
 
Eckerd Rugby | St. Petersburg (College) - 0 players.
Coach: Gerard Smerdon (Level: L200)
Match Sec: Connor Streit
 
St. Thomas | Miami Gardens (College) - 0 players.
Coach: Gavin McLeavy (Level: L200)
Match Sec: Gavin McLeavy
 
U of Miami (UM) | Miami (College) - 0 players.
Coach: Ryan Forston (Level: L200)
Match Sec: Timothy Hollywood
 
Gainesville Hogs RFC | Gainsville (North) - 0 players.
Coach: Tam Nyoni (Level: L200)
Match Sec: Mike Williams
 
Ocala Gladiators RFC | Ocala (North) - 0 players.
Coach: Ed Nichols (Level: N/A)
Match Sec: Chris 'Gunny' Orr
 
Tallahassee RFC | Tallahassee (North) - 0 players.
Coach: Morgan Halstead (Level: L200)
Match Sec: Michael Gomez
 
Okapi Wanderers RFC | Weston (South) - 0 players.
Coach: Federico Sagol (Level: L200)
Match Sec: Diego Loyola
 
South Florida RFC | Miami (South) - 0 players.
Coach: Ryan Forston (Level: N/A)
Match Sec: Brianna Stewart
 
Wellington Wizards RFC | Wellington (South) - 0 players.
Coach: NA NA (Level: N/A)
Match Sec: NA NA
 
Information
4/1/2023
Division 4 Semi-Finals
1st North v Best 2nd place finisher 1st South hosts 1st Central

4/8/23
Easter Weekend

4/15/23
State Championships
Match #1 -- Div 4

Match #2 -- 2nd Div Cup (Top 2 Teams by win percentage)

Match #3 - College D2 State Championships

(Top 2 Teams)
 
 
 
 
TOP OF PAGE Home
This website is not officially affiliated with any Union or rugby organization.. ©Rugby in Florida 2012 - 2022